[cloud]Testy w chmurze

Przechowywanie testów w chmurze (np. Dropbox) daje nam dostęp do nich na każdym komputerze, pozwala łatwo się nimi dzielić, oraz stanowi kopię zapasową. Kolejną możliwością jest utworzenie wspólnego katalogu klasowego, w którym każdy zaproszony będzie mógł zapisywać swoje testy. Dzięki temu, gdy klasa będzie musiała się czegoś nauczyć, wystarczy, że jedna osoba stworzy plik testu, a reszta osób będzie mogła po prostu go wykorzystać do nauki.

Instrukcja:

Najpopularniejszą darmową usługą oferującą dysk w chmurze jest prawdopodobnie Dropbox, dlatego na nim się tutaj skupimy.  Jeśli nie mamy jeszcze zainstalowanego Dropboxa w systemie to ściągamy instalator STĄD. Po zainstalowaniu i założeniu konta na naszym dysku pojawi się katalog Dropboxa, w nim tworzymy nowy folder o nazwie Pytacz Master (tam będziemy przechowywać testy).

Następnie musimy wskazać Pytaczowi nową lokalizację naszych testów. W tym celu uruchamiamy Ustawienia -> zakładka Testy -> zaznaczamy lokalizacja Własna i podajemy lokalizację naszego katalogu Pytacz Master w Dropboxie (np. „E:/Dropbox/Pytacz Master”). Nasze dotychczasowe testy będziemy musieli sami przenieść do nowej lokalizacji (aby wyświetlić poprzednią lokalizację w Eksploratorze należy kliknąć w przycisk katalogu obok napisu „domyślna”.

 

Aby utworzyć wspólny katalog na testy, należy w swoim folderze w „~Dropbox/Pytacz Master/” utworzyć nowy katalog o nazwie np. „Wspólne klasowe”. Następnie klikamy na tym folderze prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Ustawienia folderu udostępnionego…”, wtedy otworzy nam się Dropbox w przeglądarce, gdzie będziemy mogli zaprosić osoby do współdzielenia tego katalogu (oczywiście osoby te muszą już mieć zainstalowanego Dropboxa, oraz utworzony folder „Pytacz Master” na swoje testy).